A password will be e-mailed to you.

Merhaba baycentilmen.com okurları.

Bugünkü konuyu seveceksiniz. Çünkü bulunduğunuz ortamlarda ve çevrenizde baskın bir karakter olmak hepinizin arzuladığı bir özellik. Bunda hemfikiriz.

Öncelikle bu dominantlığın tam olarak nasıl bir şey olduğundan bahsedelim. Bu kesinlikle ortamda bulunan insanların bilinçli şekilde kabul ettiği bir şey değildir. Hiçbir sınıfta yada grupta insanlar: ” Baycentilmen bizim liderimizdir. Ne derse yaparım. ” demezler. Yada bu kişi ” Ben liderim. Ben ne dersem o olur. ” diye gezmez. Bu olay günümüz dünyasında tamamen bilinç dışı gerçekleşen bir olaydır.

Ortamdaki diğer insanlar, sizdeki bir takım özellikler nedeniyle tamamen bilinç dışı bir şekilde sizi takip etmeye meyilli olur. İşte dominantlığın açıklaması tam olarak budur. Kadınlarda daima ortamdaki dominant erkekle birlikte olma eğilimindedir. Çünkü ortamda dominant kimse, onlara göre en iyisi o’dur 🙂

Peki neden ? Neden o kişi diğerlerinin arasından sıyrılıp ortamın kralı oluyor ? Neden kadınlar onun için birbiriyle kavga ediyor ?

Şimdi bu dominantlığı madde madde açıklayayım. Her maddeden sonrada; bir film karakterinden yada ünlüden örnek vererek, olayı pekiştirmenizi sağlıycam.

İlk olarak; fiziksel güç, bu maddelerden biridir. Erkeklerin %90 ı güçlü ve iri bir erkekle münakaşaya girmekten çekinir. Bunun altında yatan neden asırlar boyu güçlü erkeklerle tartışan kişilerin hayatta kalamamasıdır. Bu yüzden de onunla zıtlaşmamak için onu takip etmeye ve söylediği şeylere katılmaya meyillidirler. İşte bu özellik, dominant bir birey olmanızı sağlayabilir.

Bu madde için örnek olarak, Hızlı ve Öfkeli serisinin Dominic Toretto’sunu verebiliriz.

Bir diğer özellik ise aşırı öz güvenli olmaktır. Şahsım adına konuşacak olursam hiçbir zaman öz güveni düşük bir birey değildim. Her zaman özgüvenim yüksekti. Böyle olduğu halde eskiden öz güvenim 1 ise, şuan öz güvenim 1324575744332 falan :)) Çünkü şunu farkettim. Sen mükemmelmiş gibi hissedersen ve böyle davranırsan, bir süre sonra insanlarda buna inanmaya başlıyorlar. Bu sözümü unutmayın 🙂

Bu madde içinde örnek olarak, Robert Downey Jr. ın canlandırdığı Tony Stark karakterini örnek olarak verebiliriz.

3. özellik, dışa dönük ve enerjik biri olmak. Çevrenizde böyle olan insanlara dikkat edin. Genelde çok fazla gezer ve takılırlar. Çok fazla takıldıkları için anlatacak bir ton; komik, garip, enteresan hikayeleri vardır. Bu yüzden de ortamdaki bütün dikkatler onların üzerindedir. Herkes o kişiyle takılmak ve zaman geçirmek ister. Bundan da keyif alırlar. Çünkü eğlence vadeden bir kişiliğe sahiptirler. Kız yada erkek farketmez :

Eğlence = İnsan Mıknatısı

Bu maddenin örneği, bir komedyen olan Dave Chappelle olabilir.

Son maddeye gelelim. Bu bence tartışmasız en iyisi. Ortamda “kıskanılan” kişi olmak. Bu kişiler başarılarıyla, yaşam tarzlarıyla, elde ettikleri servet yada ünle, giyim tarzlarıyla çevredeki herkesten daha farklı oldukları için herkes tarafından kıskanılırlar. Bu da zaten onların ortamdaki en dominant kişi olmaları için yeterlidir.

Böyle olmak için kesinlikle hırslı, disiplinli ve farklı olmak gerekiyor.

Bu son maddeye örnek olarak dövüşçü Conor Mcgregor’ı verebiliriz. Khabib ile maç yaparsa karizması çizilebilir ama bekliyoruz 🙂

Bu anlattıklarım doğrultusunda artık baskın olmanın şartlarını öğrenmiş oldunuz. Peki çevrenizde kimin daha baskın olduğunu nasıl anlayacaksınız ? Şimdi bir de onlara bakalım.

Her ne kadar insanlar ortamda kimin borusunun daha çok öttüğünü dile getirmese de istemsizce yapılan bazı hareketler; bu kişinin kim olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse; bir masada oturduğunuz süre boyunca insanların en çok kime dönük oturduklarına dikkat edin. En çok kime dönüklerse onun ağzından çıkacak şeyleri daha merakla ve dikkatle dinliyorlardır. Genel olarak dominant olan erkek diğer herkesle dalga geçip eğlenirken onunla dalga geçen pek olmaz 🙂 Dominant kişi, genelde bir yere gidildiğinde de masanın başına oturur. Yani merkezine. Başka bir örnek vermek gerekirse; sanki bilinçliymiş gibi dominant olan kişi arkadaşlarıyla yürürken her zaman ortadadır. Bu hiç sekmez. Bilinç dışı yaptığımız hareketler gerçekten ne kadar enteresan dostlar.

Bu verdiğim örnekleri çoğaltabilirim. Ama gerek yok. Bu saydığım özelliklere bakarsanız zaten kimin dominant olduğunu anlarsınız. Eğer bu kişi sizseniz; tebrikler ortamdaki en baskın erkek sizsiniz 🙂 Değilseniz de artık bu yazıda anlattıklarımı dikkate alıp, uygulayarak kendinize değer katabilirsiniz.

Bugünlük bu kadar yeter. Bir sonraki yazı da görüşmek üzere dostlarım.