2   +   7   =  
A password will be e-mailed to you.

Zeybek öyle bir danstır ki dostlar; eğer ortada hakkını vererek oynayan biri varsa , ortam ciddi anlamda erkek kokar.  Hakkını vermek deyincede sadece figürleri öğrenip uygulayan olarak düşünmeyin hee. Çünkü bu dans ciddi anlamda bir tavır işidir.

Çoğu zeybek dansı türünün hikayesine bir göz atın. Hikayelerin başkahramanlarının nerdeyse hepsi bulundukları zamanın kabadayılarıdır. Kurtuluş Savaşı’nda çoğu silahını kuşanıp düşmanla savaçmıştır. Bu yüzdende halkın gözünde bir nevi kahramandırlar. E haliyle oynarken bu özgüveni ve bu eşkiya ruhu yansıtmanız gerekir. Yansıtamazsanız sadece figürler kurtarmaz.

Mustafa Kemal Atatürk te çok iyi oynarmış. Şaşırdık mı ? Tabiiki hayır. 7 düvelin birleşip deviremediği bir adamdan bahsediyoruz.

Ben bu işin biraz acemisiyim. Kendim trakyalı olduğum için ege kültürüne biraz yakınız ama yine de onlar gibi küçüklükten öğrenmedik bu dansı. Şimdilik sadece internetten videolar üstünden öğrendiği kadar biliyorum diyebilirim. Zamanla gelişicektir tabiiki. He bu arada halk arasında zeybek deyince akla sadece harmandalı gelir nedense 🙂 Ama bir çok zeybek oyunu türü vardır gençler. Her yörede farklı oynanır.

Benim gibi öğrenmek isteyenler için trt zamanında eğitim videoları çekmiş. Örnek olarak bir tanesini koyuyorum buraya.

 

Şuanda Türkiye de bu işi icra edenler arasında en meşhuru Evrim Çetin abimiz. Gerçekten çok iyi oynuyor. Şimdide şuana kadar izlediğim ve uzun süre etkisinden çıkamadığım bir kaç zeybek performansıyla yazıyı bitirmek istiyorum.

 

 

Daha çok var da şimdilik bu kadar olsun 🙂