A password will be e-mailed to you.

Merhaba baycentilmen.com okurları.

Geçenlerde bir arkadaşınız bana instagramdan üzerinden güzel bir soru sordu. Soru o kadar güzel ki çözümünü bulup ona yazmak yerine direkt olarak sitede buna özel bir yazı yazmak aklıma geldi. Buradan o arkadaşa da teşekkür ederim.

Eğer sizinde kafanızda birazdan atacağım tarzda sıkıntılı sorular varsa bana yazın. Burada birlikte konuşup tartışalım, çözüm arayalım. Böyle de bir serimiz olsun sitede.

Şimdi soruya geçelim.

 

Şimdi dostlar olayı anladınız fakat ben yinede bir kere üstünden geçeyim. Bu arkadaş çalıştığı yerde diğer çalışanlar tarafından eziliyor. Belki mobbing uygulanıyor. Arkadaş haklı olsa bile onu haksız çıkartıyorlar. Çok sık görülen bir durum aslında. O yüzden çoğunuza bu olay gayet normal gelebilir. Ama çok yaşanması bu olayın hiçbir çözümü olmadığı anlamına mı geliyor ? Bence orası tartışılır.

Öyle bir yol bulmalıyız ki; arkadaşınız işini kaybetmemeli ve o ortamda bir daha asla ezilmemeli, aksine baskın taraf olmalı.

Bu konu aklıma geldikçe hep ara ara düşündüm.

Şimdi buna birlikte bir çözüm arayalım.

İlk akla gelen ve en kolay çözüm yöntemi; arkadaşınızın hırslı bir şekilde diğerlerinden daha iyi çalışıp, patronla da daha iyi ilişkiler kurarak, çalıştığı yerde yükselmesi. Bu ilk akla gelen yöntem. Böyle bir durum gerçekleştiğinde ister istemez durum tam tersine döner. Bu sefer bu arkadaş diğerlerini ezmeye başlar :)) Tabi böyle bir şeyi istiyorsa.

Bir diğer yöntem ise her ne kadar etik gözükmese de şu: Dış dünyaya ne zaman ne yapacağı belli olmayan, her an kavga etmeye hazır bir sinyal vermek. Bunun nedeni modern erkeğin kavga etmek istemeyen yapısı. Modern erkek, özellikle de karşısındaki kişi ondan daha güçlü ve tehlikeli gözüküyorsa, çoğu zaman olayları alttan almaya meyilli. Bu yüzden o kişiye bırak mobbing yapmayı, onunla iletişim kurmaktan bile olabildiğince kaçacaktır. Üstüne bir de iş yerinde kavga ederse kendi işini de kaybedebileceğini bilir. Bu yüzden, ne zaman ne yapacağı belli olmayan tiplere bu şekilde davranamazlar.

Şimdi bu arkadaşın hikayesinden, arkadaşı çıkarıp onun yerine joker karakterini koyun. Sizce orada çalışan garsonlar ve diğer çalışanlar jokeri de aynı şekilde ezmeye çalışırlar mıydı ? :))

Sanırım Sigmund Freud’un, psikoanalitik kuramında bahsettiği; karakterimizin yapıtaşlarını oluşturan elementlerden biri olan ” id ” elementi fazla olan kişiler böyle durumlarda daha avantajlı. Bu konuya da bir ara değinip daha ayrıntılı anlatırım.

Ben bugüne kadar bir sürü iş yerinde çalıştım. Genelde çevremdekilere mobbing uygulasalar bile bana o tarz bir hamlede bulunamıyorlardı. Ama sadece 1 kere böyle bir olay başıma geldi. Hemen onu size anlatayım.

2-3 sene önce yaz tatilinde epey büyük bir fabrikada çalışıyordum. Benim yaptığım iş belliydi. Fakat çalıştığım banttan başka birinin o gün aniden çıkması gerektiği için beni onun yerine ani bir şekilde, işi de hiç öğretmeden koydular. Ben işi bilmediğim için etrafa sorular sorarken, bu sürede banttaki ürünler arka arkaya birikmeye başladı tabi haliyle. Zaten bilmediğim bir şeyi yapmaya çalışan ben, üstüne birde ürünlerin birikmesiyle birlikte iyice strese girdim. O stresin üstüne gelip birde bana orada bizden sorumlu olan ve beni hiç bilmediğim bir işe, bu işi bana öğretmeden veren usta, bana ürünler birikiyor diye herkesin içinde bağırıp çağırmaya başladı.

Şimdi burada ben hiç sesimi çıkarmadan işime devam etseydim, yada bahaneler sunsaydım o usta beni bulduğu her fırsatta ezecekti. Belki bana sürekli mobbing uygulayacaktı. Ama ben ne yaptım. Önce durup suratına baktım. Bakışlarım her şeyi açıklıyordu aslında :))) Son sürat buna doğru hızlandım. Araya diğer çalışanlar vs. girdiler. Zaten bu hareketim pısıp kalmasına yetmişti.  Ondan sonra ki günlerde hiçbir zaman benimle konuşmadı. Bana işe ilgili söyleyeceği şeyleri bile gelip bana kendisi değil de diğer insanlar vasıtasıyla söyledi. Hoş bir örnek olmadığının farkındayım. Ama bazı insanlara dişlerinizi göstermezseniz sizi daima ezmeye çalışacaklardır. Garip olan şeyse orada bu hareketi bunları düşünerek yapmadım. Cidden sinir olmuştum ibneye ve dövücektim dsgdsgd Ne kadar aptal ve kontrolsüzmüşüm.

Burada olay o kişiyi dövmek değil. Döverseniz işten atılırsınız. Ceza ödersiniz. Hapse girersiniz. Bunun size zarardan başka hiçbir katkısı olmaz. Buradaki olay sağlam durmak. O kişiye aradığı tavizi vermemek. Bir kere verirseniz bir daha hep olur. Bu arkadaş o tavizi galiba vermiş. Bundan sonra tavrını değiştirirse, onlarında düzeleceğine inanıyorum.

Benim aklıma gelen fikirler bunlardı dostlar. Çok zor bir durum açıkçası. Ama bu 2 fikir bence arkadaşımıza istediğini verecektir.

He birde naçizane bir tavsiye vereyim. İş hayatında asla insanlarla çok samimi olmayın. Yani muhabbet sohbet edin. Ama arada hep bir duvar olsun. Böyle daha rahat edersiniz. Bu arkadaş samimiyet kurmasaydı; kendini karşı tarafa hava basmak zorunda bile hissetmezdi mesela 🙂

Bu konuda daha başka ve yaratıcı fikirleri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum aşağıya.

Bundan sonrada sizlerden gelen güzel bulduğum soruları bu seri altında paylaşacağım. Haberiniz olsun.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.