A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlar. Hepinizin yaptığı buluşlarla tanıdığı Nikola Tesla nın konumuzla alakalı bir sözüyle başlamak istiyorum. Abimiz demiş ki : “Bilardo; Satranç kombinasyonları, fizik yasaları ve insan beyni ile vücut hareketleri arasındaki gözle görülür dikkat çekici bağlantının birleşiminden oluşan algılanması belki de en güç mükemmelliğin oyunudur”.

İşte bilardo tam olarak böyle bir spor gençler. Üstüne bir de oyuncuların resmi bir davete katılıyormuşçasına şıklıkları, sporun içindeki gözle görülür zeka faktörü ve oyunun centilmenliği eklenince; benim bu spora tutulmamam mümkün değildi 🙂 Hani ilk yazılarda rugby ye tam bir erkek sporu dedik ya, bilardoya da aynısını rahatlıkla diyebiliriz. Kadınlarla da oynaması aşırı keyifli bu arada tavsiye ederim :))

Bir çok ayrı türde oynanan bilardo genel olarak delikli ve deliksiz olarak 2 ye ayrılır. Deliksiz bilardoya örnek vermek gerekirse 3 top bilardoyu verebiliriz. Ülkemiz bu konuda ciddi anlamda iyi gençler. Semih Saygıner, 3 top bilardo konusunda bütün dünyada adını duyurmuş ve sadece bizde değil bütün dünyada efsane olan bir abimiz. Gurur duyuyoruz tabiiki.

Ama ben delikli bilardodan hem oynayış hemde seyir zevkinden dolayı daha çok keyif alıyorum. Delikli bilardoya 8 top, 9 top, snooker gibi örnekler verebilirim. Genelde biz de herkesin oynadığı 8 toptur. Düz mü giricek acaba parçalı mı 🙂 Hatırladınız dimi ?

9 top biraz daha zor çünkü topları numaralarına göre sıralı şekilde sokmak zorundasınız.

Snooker ise en zoru. 15 kırmızı top, farklı renklerde ve farklı puanlarda başka toplar. Bir kırmızı bir renkli şeklinden gitmeniz gerekiyor kural gereği. Ve kırmızılar tamamen bitmeden attığınız her renkli top tekrardan masaya çıkartılıyor. İngilizlerin çıkardığı bir tür. Her alanda farklı olma çabalarını bilardoya da yansıtmışlar. Normal amerikan bilardo masasının nerdeyse 2 katı büyüklüğünde bir masada oynanan snooker, bu saydıklarım arasından en keyifli olanı.

Türkiye’de snooker oynanıcak mekan sayısı sayılıydı, şuan sayıları biraz artmış vaziyette. Biz de o kadar yaygın değil fakat kesinlikle izleyip takip etmelisiniz dostlar. Özellikle Ronnie O’Sullivan diye bir abi var ki bu sporu tek başına sevdirebilir. Snookerın Maradonası diyebilirim. Karakter olarakta biraz İbrahimoviç 🙂 Tabiiki yukarda resmini koyduğum Neil Robertson ve Mark Selby gibi isimleride unutmamak gerek. Eurosporttan takip edebilirsiniz özellikle bu saydığım adamların maçlarını.

Kısacası hepinize oynamayı ve izlemeyi tavsiye ediyorum. Bende şuan başlayalı çok olmadığı için istediğim seviyede değilim. Bir ıstaka alıp uzun potlara biraz çalışmam lazım o konuda biraz sıkıntılar var. Uzatmadan sizin için seçtiğim bir kaç video ile sizi başbaşa bırakıyorum. Kolay gelsin gençler.