A password will be e-mailed to you.

Merhaba gencolar. Bugüne kadar hayatımın her aşamasında illa bir sporla ilgilendim. Halada öyle devam ediyo. Ama bu sporlar içinden bir tanesi var ki benim için yeri ayrıdır. Rugby ile ilk üniversite hazırlıkta tanıştım. Daha öncede diğer insanlar gibi “aaa o amerikan futbolunun korumasız hali değil mi ya?” seviyesinde hakimdim konuya:) Okuduğum üniverstinin takım seçmelerini duyunca videolar izledim araştırdım. Oyunun aslında öyle olmadığını bu şekilde öğrendim.

Her 10 saniyede duran sıkıcı ve uzun amerikan futbolunun yerine nerdeyse hiç durmayan gayet akıcı,sert ve seyir zevki bir o kadar yüksek bir sporla karşılaştım araştırınca.
O gazla takım seçmelerine girdim tabiiki:) Ama nasıl bir seçme:) Kusanlar mı dersiniz, yoksa bayılanlar mı.Hepsinden vardı. Rugby fiziksel temasın en yüksek
olduğu spordur arkadaşlar. E haliyle adamlarda seçerken kondisyon ve gücün sınırları ne kadarmış diye bakıyolar. Eskiden kalma bir altyapım olduğu için ve yapı olarakta iri olduğum için
rahat geçtim fakat bir midem bulanmadı değil gençler :)) O gün anladım ki bu spor her yiğidin harcı değil. Rugby kesinlikle bir ERKEK sporudur. Çünkü bu spor ciddi anlamda taşak ister gençler 🙂 Ve fiziki olarak en estetik duran vücutlar bence bu spordadır.

Rugby kökeni epey eski bir spor. Günümüz futbolundaki kuralların konulmasında bile etkili olmuştur. Futboldaki ofsayt kuralı rugby den etkilenerek yapılmıştır. Köken eski agresiflik ve temas hat safhada olunca şaşırdım cidden Türkiyede olmamasına. Sonra zamanında Türkiyeye geldiğini ve yaşanan trajikomik olayı öğrendim. 1940 lı yıllarda fenerbahçe ve galatasayaray rugby takımı kuruyolar. Ve ilk defa 1947 de beklenen an gerçekleşiyo.
İki takım maça çıkıyor. Fenerbahçe galatasarayı tam 12-0 yeniyo. Galatasaray yetkilileride alınan bu yenilgiden sonra Galatasaray rugby takımını kapatıyolar.

Fenerbahçede tek takım kalıp maç yapıcak rakibi olmadığı için o da rugby klubünü kapatıyo:)) Dolayısıyla türkiyede rugby o olay yüzünden gelemiyo. Ulan şaka
maka 12-0 değilde böyle başa baş bir maç olsaymış şuan tv de rugby izliyoduk:)) Epey popülerde olucağına eminim nerdeyse. Şuanda daha çok üniversiteler seviyesinde oynanıyor.

Siz bakmayın benim böyle agresif dememe. Aslında oyun içi dinamikler olarak tam bir centilmen oyunu. Rugby de hiçbir oyuncu hakeme itiraz etmez.
Oyuncular genellikle hakeme “sir” efendim diye hitap ederler. Kardeşlik ve dostluk hat safhadadır. Ünlü bir yazar olan rugby hakkında şunu demiştir:
Rugby centilmenlerin oynadığı bir holigan sporudur. Futbol ise holiganların oynadığı bir centilmen sporu.

Dünyada ise bu olayın başını çeken ülkeler yeni zellanda ve ingiltere. Özellikle yeni zellanda , rugby nin brezilyası gibidir.

Kısacası hepinizin izlemesini ve oynamasını tavsiye ediyorum gençler. Şuanda her üniversitenin takımı var nerdeyse. Üniversiteye gittiğinizde yada ordaysanız kesinlikler değerlendirin derim. Ben sakatlık ve birazda üşengeçlikten bıraktım. Siz bırakmayın 🙂