A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlarım. Geçen yazıda söz verdiğim gibi yeni bir sporu bugün sizlerle tanıştırıcam.

Açıkçası benim gibi manyakların uzun süredir beklediği bir spordu. Sporumuzun adı “bare knuckle boxing”. Türkçe adıyla “eldivensiz boks”.

Yeni bir spor gibi göründüğüne bakmayın. Belki de insanlık tarihinin en eski sporlarından biri. Modern boksun atası. Antik yunan olimpiyat oyunlarında da bile var olan bir dal.

İngilizler 1719 yılında, belli başlı kurallar ekleyip bu sporun temellerini atmışlar. Fakat eldivensiz olduğundan, maçlar çok kanlı geçtiği için daha sonradan günümüzdeki boks sporuna doğru evrilmiş.

Boks sporuna evrilmiş diyorum çünkü aslında birbirlerinden çok farklılar. İlk bakışta tek fark eldiven faktörü gibi gözükse de, o eldiven faktörü bir çok farklılığı da beraberinde getiriyor. Örneğin bokstaki temel gard pozisyonunu, bir bare knuckle boxing maçında denerseniz, çok sağlam bir dayak yeme garantiniz var. Boksta eldivenler suratın neredeyse tamamını kaplarken bunda böyle bir durum yok. Üstüne bir de elleriniz haşat olur. Benden söylemesi.

Bu arada bu sporun şuan ki çıkış yeri Amerika. Orada da yasaktı. Fakat bir şekilde güzel bir projeyle legal olarak şuan için başladı. “Bare Knuckle Boxing Championship” ismiyle kurulan ilk organizasyon şuan başarıyla ilerliyor. Ufc den Bec Rawlings ablamız ve son olarak Artem Lobov transferiyle de ileride bu sporun bir yerlere geleceğinin sinyallarini alıyoruz.

Küçükken internetten, Kimbo Slice’ın sokak kavgalarını izleyerek büyüdüğümüz için beklentiler yüksek. Keşke şuan yaşasaydı da onu da bu sporu yaparken izleyebilseydik. Kesin şampiyon olurdu. R.i.p Kimbo Slice diyip yazımıza devam edelim.

Şuan ki seyir zevkine gelirsem, baya tatmin edici. Vuruşlar çıplak elle yapıldığı için çıkan sesleri tahmin edebiliyorsunudur 🙂 Bir hayli kanlı olduğunu da belirtmem gerek. Kan görmekten hoşlanmayanlara göre bir spor değil.

Tabiiki de seyir zevki olarak bir ufc değil. Ama sporun gelişimiyle birlikte seyir zevki de iyice artacaktır.

Bazı çok humanist(!) arkadaşlar, bu tarz mma, boks tarzı sporlara; “Birbirlerini döverek bayıltma amacı güden spor mu olur aq” gibi yorumlar yapıyorlar. İzleme kardeşim o zaman. Efendilik arıyorsan git beyaz show izle. Kimse seni zorlamıyor.

Bazıları motor sporlarına ve yükselişte olan e-spor dallarına da benzer yorum yapıyor. “Oturduğun yerden spor mu yapılır len amq ” tarzı boş yorumlar. Onlara da cevabım şu : Evet kardeşim olur. İçinde rekabetin ve mücadelenin olduğu her şeyden spor olur. Bu konuya da bu şekilde noktamızı koyalım.

Son olarak, Vice kanalı bu yeni sporun ilk event ini, minik bir belgesel niteliğinde çekmiş. Merak edenler izlesin diye buraya bırakıyorum. Video nun içerisinde maç içi görüntülerde var. İzlerseniz görebilirsiniz. Ama bunlar beni kesmez derseniz, bare knuckle fc youtube hesabından, bazı free maçlara ulaşabilirsiniz. Cümleten iyi seyirler dilerim. Bir başka yazıda buluşmak üzere. Hoşçakalın.