A password will be e-mailed to you.

Merhaba arkadaşlar.

Erkek giyim rehberinin bu yazısında baskılı t-shirtlerden bahsedeceğiz. İnstagramda anket yaptım. Yeni yazı şortlar mı yoksa baskılı t-shirtler mi hakkında olsun diye. %44-%56 lık oranla baskılı t-shirtler anketi kazandı.

Sıradaki yazıda tabii ki şortlar hakkında olacak. Şortlara oy veren arkadaşları da üzmeyeceğiz. Bazı arkadaşlar dm den ikisi de olsun diye mesaj atıp beni mutlu ettiler. Onlara teşekkür ederim. Sizlere faydalı oluyorsa ne mutlu bana.

Evet bu kadar lak lak yeter. Hazırsanız haydi başlayalım.

Giriş

Baskılı t-shirtler; erkekler için adeta gençliğin bir sembolü. Basic t-shirtler gibi rahat ve kullanışlı; ekstra olarakta daha serseri ve daha genç işi duruyorlar. Özellikle orta yaşlarda fiziğine bakmış abiler bol bol bu t-shirtlerin ekmeğini yiyorlar 🙂

Fakat ülkemizde bazı erkeklerin bu t-shirtler konusunda bir ön yargısı var. Bunlar genelde ağır abi takılmaya çalışan tipler. Bu yüzden çocuksu diyebilirler.

Tavsiyem; siz onları siklemeyin. Onlar istedikleri kadar ağır abi takılmaya devam edebilirler. 40 derece havada gömlek ve ceketle dolaşabilirler. Ama siz güzel tasarıma sahip bir t-shirt ile onlardan çok daha genç ve havalı duracaksınız.

Bu t-shirtlerin bu havalı ve serseri duruşunun altında yatan nedeni tam olarak anlamamız için sanırım doğuşuna bakmakta fayda var.

Hazırsanız; haydi beraber bakalım dostlar.

Doğuşu

T-shirtlerin günlük hayatta giyiminin artmasının ardından bugünkü basic modeller piyasaya hükmetti. Belli markalar köşeleri kapmıştı ve her sınıfa hitap eden bu mükemmel ürünü deli gibi satıyorlardı.

Fakat günümüzde de örneklerini gördüğümüz gibi bir girişimci için ticaretin bir sınırı yoktur. Günümüzde tuvalet kağıdının üzerine dolar basıp satmayı akıl eden zihin ile 1940’larda t-shirtün üzerine yazı veya şekil basıp satan zihniyet aynı. Ticari zeka.

Baskı teknolojisinin de gelişmesiyle, baskılı t-shirtlerin bu girişimciler sayesinde ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

İnsanlar arasında 1960’larda iyice yaygınlaşmaya başladı. Özellikle gençler bu t-shirtleri; topluma sevdikleri grupları, hayat mottolarını ve siyasi görüşlerini haykırmak için bir araç olarak kullandılar.

Baskılı t-shirtler o yıllarda bir nevi gençlerin içindeki anarşinin dışa vurumuydu. Artık neden genç işi ve asi bir görüntüsü olduğunu anlamışsınızdır herhalde :))

Not: T-shirtlerin ilk nasıl ortaya çıktığını merak eden arkadaşları bu yazıya yönlendiriyoruz: Erkek Giyim Rehberi: T-shirt.

Neden Alfa Bir Ürün?

Şuana kadar anlattıklarım neden alfa bir item olduğunu açıklamak için yeterli. O yüzden bu bölüme 58 yaşındaki Axle Rose’nin fotoğrafını bırakıp devam ediyorum.

Nasıl Giyilmez?

 • Boy ve beden gibi konularda nasıl giymemeniz gerektiği, daha önce yazdığım “Erkek Giyim Rehberi: T-shirt ” yazısındakilerle aynı. Bu yüzden okumadıysanız; o yazıya bakmanızda fayda var.
 • Baskılı t-shirt alırken üzerinde ne yazdığını bilmelisiniz ve artık klişe haline gelmiş yazılardan da uzak durmanız gerek. Örneğin “be different” falan görürseniz; direk topuklayın.
 • Desenin şekli ve büyüklüğü çok önemli. Asla çok büyük olmamalı. Bakıldığında ilk dikkati siz çekmelisiniz. Üzerinizde ki desen değil. Rock grubu t-shirtlerini bu denklemden ayırıyorum. Çünkü onlar büyük bile olsa zaten herkes o sembolleri bildiği için kimse o kadar odaklanmıyor desene.
 • Saçma mizahi öğeler içeren t-shirtlerden uzak durun. Bir dönem Türkiye’de çok vardı. Sakın alıp giymeyin. Geri zekalı gibi gözükürsünüz.
 • Baskılı t-shirtler günlük giyim itemleridir. Ciddi ortamlarda giymemenizi öneririm.

Nasıl Giyilir?

 • Boy ve beden gibi konularda nasıl giymeniz gerektiği de daha önce yazdığım, “Erkek Giyim Rehberi: T-shirt ” yazısındakilerle aynı. Okumayanlar için hücummm!
 • Baskılı t-shirtte en önemli olan şey ilk bakıştır. Yani ilk bakışta sizi tavladıysa; tasarımı güzeldir. Tasarım ve renk uyumu zaten bu itemin en önemli özelliği.
 • Günlük giyildiği için altına giyebileceğiniz en güzel şey kot pantolondur. Siyah, mavi yada gri farketmez. Bu tamamen t-shirtün rengine göre belirlenmeli.

 • Daha koyu tonda t-shirtlerin üzerine yapılan baskılar daha şık duruyor. Genelde metal gruplarının t-shirtleri böyledir. Zincir şeklinde bir bileklikle kombinlendiği zaman hoş durabilir.
 • Üzerine tarzınıza göre bir çok kıyafet giyebilirsiniz. Deri ceket, kot ceket veya hırka. Tamamen sizin tarzınıza kalmış.
 • Ayakkabı tercihi yazın çok sıcak havalarda sneaker; ilkbahar ve sonbahar gibi bir çıtır serin havalarda ise chelsea bot olursa başarılı bir tarz yakalayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bir erkek giyim rehberi yazısının daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizde güzel bir baskılı t-shirt giyerek sürüden ayrılabilirsiniz.

Bu seriyi bitirip aksesuarlara geçmek için sabırsızlanıyorum. Gözlükler, saatler, yüzükler, bileklikler vs.

Daha anlatacağım çok konu var.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.