A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlar.

Müjdelediğim gibi erkek giyim rehberinin bu yazısı şortlar hakkında olacak. Yeni yazacağım yazı için de kafamda bir kaç fikir var. İlerleyen günlerde instagramda bir anket yaparak sizlere sunarım.

Hazır yazda gelirken bu yazıyı isteyen çok fazla kişi oldu. Onları daha fazla bekletmeyelim. Hazırsanız haydi başlayalım.

Giriş

Şortlar; erkekler için adeta yaz aylarının ve rahatlığın bir sembolü. Dışarısı cayır cayır yanarken; şort kadar rahatlatıcı bir item yok. Bu bir gerçek.

Fakat erkeklerin önemli bir kısmı yazın bunu giyerken; en az onlar kadar büyük bir kısmı ise şortları hiç tercih etmiyor. Bunun nedeni şortun çocuksu ve ciddiyetten uzak bir görüntüsü olduğu düşüncesi. Dünyanın neredeyse her yerinde yaygın bir düşünce bu. Ülkemizde de yaygın. Argoda, “sen kısa pantolonla gezerken ben ….. yapıyordum” gibi bir söylem bile var. Bu sözden zaten şorta olan bakış açısını anlayabilirsiniz :))

Ama bence bu grupta o kadar sıkıntı yok. Bunlar bakış açısını değiştirip giymeye başlayabilir. Asıl sıkıntı diğer kısımda. Yani giyenlerde.

Bazı erkekler şortu nerede ve nasıl giymesi gerektiğini gerçekten bilmiyor. Düğüne şortla gelen gördüm. Herkes özenip şık giyinmiş. Bir tane dalyarrak şortla gelmiş. Keşke gelmeseydin aq.

Aslında giymeyi bilirseniz; hem şık hem rahat olacağınız bu itemi daha iyi anlamanız için gelin beraber daha yakından inceleyelim.

Doğuşu

İnsanlık tarihi boyunca sıcak iklimler de yaşayan erkeklerin etek benzeri giysiler giydikleri biliniyor. Fakat şort bambaşka bir item.

Şort, pantolondan türemiştir. Pantolonun kesilip kısaltılmasıyla oluşturulan bir kıyafettir.

Günümüzdeki modern haline en yakın şort örneği 1880 yılında İngiliz sömürgesi olan Nepal ordusunun Gurka askerlerinde görülmüştür. Çok sıcak iklimde görev yapan bu askerler için şort üniformalarının bir parçasıydı. E tabii ki İngilizlerin gözünden bu durum kaçmadı. Tropikal iklimlerde görev yapan İngiliz askerleri de bu kıyafeti benimsediler. Hatta Bermuda adasında konuşlanan İngiliz birliklerinin tamamının şort giydiği biliniyor. Günümüzde ki Bermuda şort adı da oradan gelmiştir.

Tüm dünyaya yayılımı oradan sonra gerçekleşti. Bermuda şort olarak tüm dünyaya pazarlandı. Özellikle farklı spor dallarından sporcuların şortu aşırı sahiplenmesiyle beraber ürün; tüm insanlar arasında hızlıca yayılmıştır.

Neden Alfa Bir Ürün?

Alfa erkeğin en önemli özelliklerinden biri mental rahatlıktır. Ama mental olarak rahat hissetmeniz için fiziksel olarakta rahat olmalısınız. Şortlar size yazın bunaltıcı havalarında aradığınız bu rahatlığı verecek ve sizin de kafanız böylelikle rahat olacak.

Sırf bu yüzden alfa bir ürün diyebiliriz.

Ama nerede ve nasıl giymeniz gerektiğini kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Eğer giymeyi bilmiyorsanız; gerçekten çok itici gözükebileceğiniz bir item.

Peki öğrenmek istiyor musunuz? Cevabınız evet ise devammm.

Nasıl Giyilmez?

 • Boyu, diz kapağının altında olursa kötü gözükür. Zaten öyle bir durumda o giydiğiniz şeyin adı şort değil; kapridir. Kapri de hiçbir erkeğin giymemesi gereken yarrak kürek bir giysidir. Benzer şekilde boyu çok kısa olursa; bu da güzel bir görüntü oluşturmaz. 1980’lerin futbolcularında görmüşsünüzdür. Gayet leş duruyor. Baldırlar ortada. Hoş değil. Kadınsı bir görüntü.
 • Şortları rahat olmak için giyiyorsunuz. Ama abartıp bol giymeyin. Zaten şort giydiğinizde bacaklarınızın alt tarafı açıkta olduğu için üst tarafı olduğundan daha hacimli gözükür. Birde bol giyerseniz Kardashian ailesine katılabilirsiniz. Buna dikkat edin. Rahat olacağım derken koca götlü olmayın :))
 • Şortun altına uzun çorap giymeyin. Hala bunu yapan varsa zaten ona diyecek bir şeyim yok. Küfür etmek istemiyorum. İnsanın azıcık estetik anlayışı varsa zaten bu hatayı yapmaz. (Sporcuları ayrı tutuyorum. Günlük giyenlerden bahsediyorum.)
 • Dışarıda hava 40 derece bile olsa beyaz şort giymeyin. Ne bu beyaz şort ve beyaz pantolon hastalığı anlamadım. Erkekte bu kadar boktan duran başka bir şey yok. Bir de üretici firmalar, boxer belli olmasın diye onların iç tarafına beyaz astar falan dikiyorlar. O da dışarıdan bakınca paçalı don giymişsiniz gibi duruyor. Beyler cringe seviyesi çok yüksek. Ben bu maddeye daha fazla devam edemeyeceğim.
 • Ne olursa olsun ciddi ortamlarda giymeyin.

Nasıl Giyilir?

 • Boyu diz kapaklarınızı örtmeyecek şekilde giyilir. En iyi hali diz kapağınızın 1-2 cm üzerinde biten halidir.
 • Beden olarak sizin hareketinizi kısıtlamayacak darlıkta olması gerekir. Asla dapdar olmamalı. Rahat olduğu için tercih ediyorsunuz sonuçta.
 • Bileğe kadar olan kısa çorapları tercih edin. Bazıları babet çorapta giyiyor. Ben hiç gerek duymadım.
 • Birçok farklı çeşit şort var. Günlük olarak giyilenlerden iki tanesi ön plana çıkıyor. Kot şortlar ve keten şortlar. Kotta zaten renkler belli. Ama keten şortlarda çok fazla renk seçeneği var. Daha önce yazdığım Erkek Giyim Rehberi: Keten(Chino) Pantolon yazısında da bahsettiğim gibi saçma renklerden uzak durun. Camel veya lacivert sizin için iyi bir tercih olacaktır.

 • T-shirt, polo yaka t-shirt veya gömlek farketmez. Hepsini şortla beraber kombinleyip giyebilirsiniz.
 • Şort altına tercih edeceğiniz ayakkabının bileksiz olmasına dikkat edin. Spor veya klasik tarzda ve bileksiz olmalı. Daha iyi anlamanız için koyduğum fotoğraflara bakabilirsiniz.
 • Size bir hile vereyim. Camel rengi şortun altına beyaz bir sneaker giyin. Şimdi bu kombinin üzerine ne giyerseniz giyin yakışacaktır. İnanmayanlar deneyebilir. (tavsiye)

Bir erkek giyim rehberi yazısının daha sonuna geldik dostlar. Tam yaz aylarına yaklaşırken hepinize faydalı olmasını diliyorum.

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.