A password will be e-mailed to you.

Merhaba gençler.

Karantina nasıl gidiyor?

Yarrak gibi dediğinizi duyar gibiyim. Dayanın az kaldı. Bayramdan sonra açacaklar sanki piyasayı. O zamana kadar evlerde kendinizi geliştirmeye devam. Daha 1 aydan fazla süre var. Bu büyük vakti boş geçirmeyin.

Biz seriye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün menümüzde, giyen kişiye level atlatan bir parça var.

Hazırsanız başlayalım. Bugün konumuz deri ceketler.

Giriş

Deri ceket, tartışmasız şekilde bir erkeğe en çok yakışan item. En boş çara bile deri ceketi giydir. Bir anda havası değişir.

Saçma bir karizması ve erkeksiliği var ürünün. Aynı zamanda giydiği kişiyle bütünleşme gibi bir özelliği var.

Sinemaya bakın. Kaç tane ikonikleşmiş gömlek, pantolon yada t-shirt var. Benim bildiğim sayı “0”. Ama deri ceketin öyle bir büyüsü ve dikkat çekiciliği var ki giyildiği vücudun karakteriyle bütünleşip ikonikleşiyor. Bu yüzden Top Gun filmindeki Tom Cruise’un ceketi, Fight Club’taki Tyler Durden’ın ceketi ve Terminatör de Arnold abimizin ceketi herkesin hafızasında yer etmiş durumda.

Bu kadar karakteristik bir ürün olmasında, her erkekte genelde sadece 1 tane olmasının da bir etkisi olduğu gerçek. Onlarca t-shirtünüz, gömleğiniz olabilir ama genelde deri ceket 1 tanedir. Bunda deri ceketlerin uzun ömürlü ve aynı zamanda pahalı olmasınında etkisi var tabi :))

Peki bu karizmatik item nasıl doğdu?

Haydi beraber bakalım.

Doğuşu

Bugüne kadar anlattığım giysilerin arasında deri ceket tarihi en eskiye dayanan kıyafet. Çünkü deri kullanımının tarihi; insanlık tarihi kadar eski.

İlk insan; avladığı büyük hayvanların postunu üzerine geçirirdi. Bunun amacı zorlu hava şartlarında vücut ısısını korumak olduğu kadar aynı zamanda bir güç ve statü gösterisiydi. Çünkü büyük bir hayvanı avlamak o erkeğin; zeki, cesur ve gücünün zirvesinde olduğunu gösterirdi. Bunu gören dişiler ondan etkilenir. Erkekler ise ondan çekinirdi.

Bu hayvan postları günümüzde de kürk olarak bilinse de; o dönem tüylü hayvan derilerinden başka bir şey değildi.

İnsanoğlu zamanla iğne kullanmayı öğrenerek kendine hayvan derilerini kullanarak birçok farklı formda kıyafet yaptı. İşte deri cekette böyle doğmuş oldu arkadaşlar.

İlk deri ceketler günümüzdekilerden daha havalıymış değil mi ?

Şuan ki günümüz formuna en benzeyen örnekleri, 1900’lü yılların başlarında savaş pilotlarının giydiği, “bombardıman ceketi” dir. Bu isim günümüze kadar geldi. Bomber ceketi duymayan yoktur herhalde.

Sinema tabii ki deri ceketin yükselişinde de önemli bir rol oynadı. Filmlerde özgürlüğüne düşkün, tek tabanca, karizmatik ve sert abilerin üzerine giydirildi. Zaten müthiş havalı olan deri ceketler; artık tüm erkeklerin vazgeçilmez itemlerinden biri olmuştu.

Neden Alfa Bir Ürün?

Kendinden katbekat büyük hayvanları avlayan erkeklerden binlerce yıl sonra günümüzdeki ilk deri ceket örneklerini savaş pilotları ve yarışçılar giydi.

İlk insandan beri güçlü ve cesur erkeklerle bağdaştırılan bu itemin; neden alfa olduğunu daha fazla anlatmaya gerek yok sanırım.

Tabii her kıyafette olduğu gibi deri ceketi de nasıl giydiğiniz çok önemli. Aksi durumda ceketin güzelliğine yazık olur.

Nasıl Giyilmez?

 • Bol kesinlikle giyilmez. Gerçekten emanet durur.
 • Boyu uzun iyi durmaz.
 • Matrix filmindeki upuzun deri ceketleri unutun. Çok boktan olduğu için artık üretilmiyor zaten :))
 • Ciddi kıyafetler ile gitmiyor. Zorlamayın. (Klasik gömlek, kumaş pantolon vs.)
 • Konumuz nasıl giyilmeyeceği ama temelde yapılan bir hatayı da söylemek istiyorum. Bu hata da deri ceket konusunda ucuza kaçmak. Bu hatayı bende yaptım zamanında. Çok sevdiğim bir deri ceketim vardı. 3. senede atmak zorunda kaldım. Çünkü önce iç taraftaki deri kısımları, sonrada dış derisi pul pul dökülmeye başladı. Bence paraya kıyın. Almışken gerçek deri alın.

Nasıl Giyilir?

 • Deri yapısı gereği esneyen bir malzeme olduğu alırken tam üzerinize göre alın gençler. Üzerinize tam oturmalı zırh gibi olmalı.
 • Boyu aynı kot ceketteki gibi kemer hizasında olmalı.
 • Günümüzde deri ceket konusunda baya renk seçeneği mevcut. Ama gardırobunuz için yalnızca bir tane alacaksanız; bu siyah olsun.
 • Deri ceket ile birlikte kombinleyeceğiniz diğer itemleri basit tutun. Ceket zaten yeterince dikkat çekici.
 • Kot pantolon ile kombinleyin. Diğer pantolon türleri ile çok hoş durmuyor.
 • Üstünüze giyeceğiniz basic t-shirt ve bazı baskılı t-shirt seçenekleri her zaman deriyle güzel duracaktır.
 • Aksesuar olarak çok seçenek var. Ama güneş gözlüğü ile bir başka güzel duruyor.
 • Birçok farklı deri ceket modeli var. Hepsini saymayacağım. En cool olup diğerlerinden sıyrılan 2 model var. Bunlardan biri japon yaka olarakta bildiğimiz biker ceketler. Diğeri de yakasız racer ceketler. Bu 2 modeli deneyin. Hoşunuza gideni alın. Para sıkıntı değilse 2 modelden de alın. Yukarıya 2 modelden de örnek koydum.
 • Genel olarak ilkbahar ve sonbaharda giyilen bir ürün. Kışın giyilen modelleri de var. Eğer kışlık bir deri ceket alacaksanız, yakası kürklü bomber ceket modellerine de yönelebilirsiniz.

Bir yazının daha sonuna geldik dostlar. Erkek giyim rehberinde epey ilerledik. Daha anlatacağım şeyler var. Bazı arkadaşlar aksesuar ve ayakkabılar hakkında da sorular soruyor. Onları daha sonra yapacağız. Şimdilik giyim rehberine devam.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.