A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlar.

Erkek giyim rehberi serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün çok fazla ön yargıya ve tartışmaya neden olan bir itemi inceleyeceğiz.

Konumuz, kısa kollu gömlekler. Hazırsanız haydi başlayalım.

Giriş

Kısa kollu gömlekler; herkesin bildiği ama günümüzde neredeyse hiç kimsenin giymediği bir gömlek çeşidi. Gerçekten bu durumu anlayamıyorum.

Yıllardan beri ülkemizde kısa kollu gömleğin üzerine o kadar çok geldiler ki maalesef gençlerimiz bu güzide itemden soğudular. Yurt dışında hala erkekler çatır çutur giyiyorlar.

Ülkemizde saçma bir linç kültürü ve hardcore sürü psikolojisi var. Onedio da 30 yaşında menapoza giren birkaç tane abla resmen toplumu yönetiyor. Benim anlamadığım şey; kızların da orada yazan her şeye koşulsuz şartsız inanması :))

Tıpkı her kıyafette olduğu gibi bunu da nasıl giyeceğinizi bilmezseniz ve fiziğiniz elverişli değilse kötü duracaktır. Bu gömleği hep dayılarla ve okul müdürleriyle karikatürize ediyorlar. Abe kardeşim zaten giyinmeyi bilmeyen, 60 yaşında, kel, göbekli ve bakımsız bir erkeğe ne yakışır ki?

Onedio, ekşi sözlük, twitter gibi büyük platformlarda sadece bir kişinin yazdığı fikir bir anda büyük bir kitleye yayılıyor ve benimseniyor. Çok saçma aq. Azıcık kendi fikriniz olsun. Yani bu, “erkekler kısa kollu gömlek giymesin” saçmalığını artık salın. Bunu çıkartanın da amınakoyim.

Kısa kollu gömlek; yaz aylarında giyebileceğiniz mükemmel, salaş ve ferah bir item. Eğer nasıl giyeceğinizi bilirseniz; çok şık ve farklı olacaksınız. Farklı diyorum çünkü çok az kişi giyiyor. Giyenler de yanlış giyiyor. Bu yüzden çok avantajlı bir kıyafet.

Gelin beraber kısa kollu gömlekleri daha yakından tanıyalım.

Doğuşu

Daha önce yazdığım Erkek Giyim Rehberi: Klasik Gömlek yazısında, gömleklerin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını sizlere anlatmıştım.

Nasıl pantolon çıktıktan sonra sıcak havaya uyum sağlaması için insanlar paçalarını kesip yeni bir item olan şortu yarattılarsa; kısa kollu gömleklerde aynı bu şekilde türemiştir. Normal bir klasik gömleğin kollarını keserek yada kıvırarak yaz ayları için daha ferah olan kısa kollu gömlekler yaratılmıştır.

İlk olarak ne zaman ortaya çıktığı hakkında kesin bir bilgi yok. Fakat 1900’lü yılların başlarında henüz polo yaka t-shirtler bulunmadan önce sporcular tarafından giyildiği biliniyor. Özellikle o dönem tenis oynayanlar arasında sıkça giyilmiş. Bunu da daha önce ki Erkek Giyim Rehberi: Polo Yaka T-Shirt yazımı okuyanlar hatırlar.

Bu arada kısa kollu gömleklerin, polo yaka t-shirtün atası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kısa kollu gömleklerin yükselişi de epey hızlı olmuş. Zaten burjuva kesimde hep popülerdi. Tüm insanların arasında popüler olmasını sağlamak konusunda devreye yine Amerikan sineması girdi. James Dean, Paul Newman, Marlon Brando gibi büyük aktörlerin üzerine bu itemi giydirdiler ve tüm dünyada popüler olmasını sağladılar.

Günümüzde her ne kadar bizim gençler arasında yukarıda yazdığım malum sebeplerden dolayı çok giyilmese de dünyada çok fazla giyiliyor. Aynı zamanda pilotlar, kaptanlar ve daha birçok meslek için bir üniforma olarak kullanıldığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Neden Alfa Bir Ürün?

Cevap basit. Çok şık ve aynı zamanda kollarda meydanda olduğu için bir o kadar erkeksi. Bunların üzerine bir de az kişinin giydiği bir item. Kısacası giydiğinizde gerçekten kalabalıklardan farklı olacaksınız.

Zaten alfa bir ürün olmasa filmde James Bond’a giydirmezler.

Tüm bunlar kısa kollu gömleğin rahatlıkla alfa bir item olduğunu kanıtlamaya yeter. Fakat giymeyi bilmezseniz çok rahat bir şekilde kepaze olabilirsiniz. Bu yüzden şimdi bu noktaya odaklanacağız.

Devammm.

Nasıl giyilmez?

 • Bol giymek, çok sık yapılan bir yanlıştır. Bu hataya düşmeyin. Özellikle kol kısmı genel olarak bol olur. Çok leş duruyor. Sakın eve sokmayın o gömleği.
 • En çok yapılan hata; kol boyu. Adı üstünde “kısa kollu gömlek”. Dirseğe kadar kolu olduğu zaman, bu kısa olmuyor. Aynı kapri gibi arada kalmış, sikik bir şey oluyor.
 • Cepli modellerden uzak durun. Gömlekte cep, genel olarak gereksiz bir detaydır. Hadi cepli aldınız; bari içine bir şey koymayın. Sigara paketi, tokai çakmak, yatan iddaa kuponları, su faturası… Gözünüzde canlanmıştır birileri :))
 • Kravat ve papyon kesinlikle takmıyorsunuz. Kısa kollu gömlekler yazlık ve ferah ürünlerdir. Noolur yapmayın böyle hareketler.
 • Tüm düğmeleri iliklemeyin. Şu aktör yapıyor, bu influencer yapıyor gibi söylemler sikimde değil. Kötü gözüküyor. İsterse Kıvanç Tatlıtuğ yapsın. Onda da kötü gözükür.

Nasıl Giyilir?

 • Ne bol ne dar. Tam üzerinize göre olmalı. Bol olursa çirkin ve bakımsız durur. Dar olursa da oturup kalkarken sıkıntı yaşarsınız. O yüzden tam üzerinize göre olsun.
 • Etek boyu kemerinizin altında, kalçanızın ise üstünde olmalı. Asla uzun olmasın. Yeni sünnet olmuş gibi gözükmeyin.
 • Kol boyu aynı bir t-shirt giymişsiniz gibi olmalı. Yani kolunuzu sarsın ve boyu kolunuzu öldürmesin. Daha önce söylemiştim. Kol boyu ne kadar kısa olursa kolunuz o kadar büyük gözükür. Böyle dedim diye de bokunu çıkarmayın tabii :)) Koyacağım resimlerdeki örnekler size referans olsun.
 • 2-3 düğme mutlaka açın. Ferah ferah gezin.

 • Renk seçeneği sınırsız. Son yıllarda bir retro akımı da var. Çok güzel parçalar bulup giyebilirsiniz. Renk konusunda kendinizi sınırlamamanızı tavsiye ederim.
 • Altına pantolon olarak birçok şey giyebilirsiniz. Ama bence en iyi seçenek chino ve kot pantolon. Özellikle yırtık kot pantolonlar ile çok iyi bir ikili oluyorlar benden söylemesi. İkisi de salaş olduğu için ortaya çok havalı bir görüntü çıkıyor.
 • Ayakkabı seçimin de klasik modeller çok şık duruyor. Ben rahat adamım diyenler beyaz sneaker giyebilirler.

 • Yazın özellikle akşam üzeri düz beyaz t-shirt ile beraber giyip iyi bir tarz yakalayabilirsiniz.

Bir erkek giyim rehberi yazısının daha sonuna geldik dostlar. Ön yargılarınızı kırdığımı umuyorum. Kendinizi böyle güzel bir itemden mahrum bırakmayın. “KıSa KoLLu GÖmlek NE abİĞĞ” diyen olursa da ağzına bir tane kapatabilirsiniz. Şaka tabii ki sakın öyle bir şey yapmayın :))

Yazılar gelmeye devam edecek. İnstagramdan da bir şeyler paylaşıyorum. Onu da takip etmeyi unutmayın.

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.