A password will be e-mailed to you.

Merhaba gençler.

Kafamda yazı yazmak için aslında 2 konu vardı. Bu konular; geçen haftalarda yazdığım youtube kanal önerilerinin 2.sini yazmak yada erkek giyim rehberi serisine devam etmekti. Bununla ilgilide instagramdan anket yapıp sizlere sordum ve %33-%67 gibi bir üstünlükle erkek giyim rehberine devam kararı çıktı. O yüzden bugün seriye devam ediyoruz.

Sizde bu tarz olayları ve hikayelerde paylaştığım diğer garip şeyleri kaçırmak istemiyorsanız; instagramdan takip edebilirsiniz.

Bugün menümüzde giymeyi bilmeyen kişilerin ellerinde faciaya dönüşen bir item var.

Konumuz keten yani chino pantolonlar. Hazırsanız başlayalım.

Giriş

Chino pantolonlar; hem günlük olarak hem de ciddi ortamlarda giyilebilen gayet kullanışlı itemlerdir. Hayatınızın bir noktasında mutlaka sizde giyip denemişsinizdir. Kot pantolonlara göre daha şık gözüktüklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat chino pantolonlar da günlük kullanıma gayet uygunken; açıkçası çok az tercih ediliyor.

Bunun temeldeki nedeni giyinmeyi bilmeyen insanlar için kombinlenmesi çok zor bir ürün olması. Çünkü chinolarda çok fazla renk seçeneği olduğu için sanırım erkekler burada bocalıyor. İşte bu yüzden çoğu tercih etmiyor. Sürekli olarak giyenlerde, genel olarak plaza tayfa. Onlarda o kadar leş giyiyor ki; diğer erkekler daha da soğuyor.

En son geçenlerde bir tane gördüm. Açık yeşil gömleğin altına kahverengi chino giymiş. Ağaç sanki ibne. Renk uyumuna bak. Sorsan birde ağzını yaya yaya bizınısss keyjıl tarzı giyiniyorum der. Tamam çam ağacı.

Aslında doğru ellerde, şıklığın bel kemiği olabilecek olan chino pantolonları daha iyi anlamamız için gelin beraber daha yakından bakalım.

Doğuşu

Çıkış noktasını duyunca istemsizce, “Aaa harbiden lan” diyeceksiniz. Çünkü chinolar ilk askeri üniforma olarak ortaya çıktı. Hakikaten düşününce bundan 100-150 sene öncesine ait gördüğümüz askeri fotoğraflarda chinolar, klasikleşmiş renklerinden camel ve haki renkleriyle karşımıza bol bol çıkıyor.

İlk olarak 1800’lü yılların sonlarında Hindistan’da görev yapan İngiliz subaylarının üstlerinde görülüyor ve oradan yine askeri amaçla diğer ülkelerin ordularına da yayıldığı söyleniyor.

E tabi askerden dönen askerler bazı alışkanlıklardan vazgeçememiş ve chino pantolonların yaygınlaşmasına katkı sağlamışlar.

Geniş kitlelerce sevilmesin de tabii ki yine sinemanın etkisi yadsınamaz. Steve Mcqueen gibi karizmaya giydirince; siz istemeseniz de dikkat çekiyor.

Neden Alfa Bir Ürün?

Chino pantolonlar çok az kişinin giydiği, çok şık ürünler. Giyenlerinde %80’lik kısmının nasıl giyeceğini bilmediğini varsayarsak; siz doğru bir şekilde giydiğiniz zaman diğer herkesten farklı olacaksınız.

Sırf bu yüzden rahatlıkla alfa bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Neil Strauss, “Oyun” kitabında alfa erkeği tanımlarken görünüş olarak diğer erkeklerden farklı ve dikkat çekici olarak tanımlar.

Tüm bunların üstüne chino pantolonların çok şık itemler olduğunu da unutmayalım. Ama nasıl giyeceğinizi bilmeniz çok önemli. Bu yüzden gelin beraber bu noktaya odaklanalım.

Nasıl Giyilmez?

  • Kesinlikle dar giyilmez. Gençler şimdi bu kot pantolon kadar dayanıklı bir malzeme değil. Aman diyim he yırtarsınız valla :))
  • Boyu kısa gelirse komik; boyu haddinden uzun gelirse de çirkin gözükürsünüz.
  • Cart renklere sahip chinolardan uzak durun. Kimsenin altında kırmızı renk bir chino pantolon görmek istemiyorum aq. Çilekli max dondurma vardı eskiden. Hatırlayan vardır. Kırmızı pantolonu bir erkekte görünce nedense zihnimde hep o canlanıyor.
  • Günlük kullanılıyor dedik fakat sneakerlara elvada dostlar. Spor ayakkabılarınız chinoların altında hoş durmuyor. (Düz beyaz sneaker hariç.)

Nasıl Giyilir?

  • Boyu tam ayakkabınızın üstüne düşmeli. Daha uzun ise kıvırın o seviyeye getirin.
  • Genel olarak rahat giyilen bir pantolon. Ama çok bol olup sarkması da hoş değil. Bu yüzden alırken denemekte fayda var.
  • Chino pantolon giyerken en çok dikkat edilmesi gereken şey; tartışmasız renk. Giyebileceğiniz renk çeşitleri: camel, gri, kahverengi, lacivert ve haki. Bu renkler dışına asla çıkmayın. Chino giymeye yeni başlayacak biriyseniz; gardırobunuz için de bir tane alacaksanız bence camel yada koyu kahverengi iyi tercihler olur. Sebebi daha şık ve kombinlenmesi daha basit renkler olmaları.

  • 4 mevsim giyilebilir.
  • Ayakkabı tercihiniz yazın klasik ayakkabılardan, kışın ise botlardan yana olsun. Tekrardan yineliyorum. Spor ayakkabılarla olmuyor. Sadece düz beyaz sneakerla olur. Onun dışında olmaz.
  • Renk uyumuna dikkat ettiğiniz sürece üzerine her türlü itemi giyebilirsiniz. T-shirt, gömlek, klasik ceket, kot ceket vs. hepsini giyebilirsiniz. Fikir sahibi olmanız için zaten yukaro resimler koydum. Başlangıç için bu resimlerden yola çıkabilir ve sizde sürüden farklı olabilirsiniz.

Bir erkek giyim rehberi yazısının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz dostlar. Bu seriyi çok sevdiniz. Tr de erkekler için giyim konusundaki en kapsamlı rehber olacağını zaten söylemiştim. Giyim rehberi bitince aksesuarlar için de benzer bir seri yapabilirim. Dövmelerle ilgili yazmamı isteyen çok arkadaş var. Merak etmeyin. Her türlü konuya değineceğim.

Bu arada udemy kursunu sizler için 5 gün boyunca tekrardan taban fiyata çektim. Yeni kupon kodumuz, “CENTILMEN”. Yukarıdaki linkten kursa ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.