A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlar.

Şuana kadar bu seride en çok yazmamı istediğiniz iteme sonunda geldik.

Neymiş bu? Tabiiki de gömlekler.

Birçok gömlek türü olduğu için hepsini bir yazıya sığdırmaya çalışıp üstün körü geçmek istemedim. O yüzden bugün klasik gömleklerden bahsedeceğim. İlerleyen süreçte kısa kollu gömlekler ve oduncu gömlekleri için de ayrı ayrı yazılar yazacağım. Rahat olun.

Arkanıza yaslanın. Kemerlerinizi bağlayın. Hazırsanız eğer başlıyoruz.

Giriş

Gömlekler günümüzde erkek şıklığının adeta başrolü konumunda. Kadınlar nasıl gerçekten şık olmak istedikleri zaman taytı, pantolonu, t-shirtü falan bir kenara koyup elbise giyiyorlarsa; erkekler için de gömlek aynı böyle bir şey.

Bir erkek gerçekten şık olmak istiyorsa gömlek giyiyor.

Klasik gömlekler tabii ki diğer gömlek türleri arasında şıklık konusunda başı çeken tür. Özellikle takım elbiseyle kullanıldığında gerçekten başka bir insana dönüşüyorsunuz. Diğer insanların size karşı olan tavırları değişiyor aq.

Bu duruma kızmayın. Çünkü birazdan size anlatacağım şeylerden sonra aslında gömleğin her zaman giyen kişiyi diğer insanların gözünde farklı kılan bir ürün olduğunu anlayacaksınız.

Doğuşu

Gömleğin sandığınızın aksine epey eski bir tarihi var. Doğuşu Antik Mısıra kadar dayanıyor.  İnsanoğluna bir çok miras bırakan antik Mısır toplumunun giyim konusunda bir miras bırakmaması şaşırtıcı olurdu zaten. Fakat o gömleği şuan ki günümüz formundaki bir gömlek gibi düşünmeyin. Sadece dikdörtgen bir kumaş parçasının üzerinde baş ve kolların geçmesi için delikler bulunduğunu düşünün. M.Ö 3000 yılı için gayet başarılı :))

O dönem gömleğin bir statü sembolü olarak kullandığına dair bir kanıt yok fakat sonrasında bu hiçbir zaman böyle devam etmeyecekti.

Örneğin Babil İmparatorluğunda gömlek tam bir sosyal statü sembolüydü. Alt kesim(köleler) kısacık gömlekler giyiyorken; sosyal statü yükseldikçe gömlek boyu da aynı oranda uzamaktaydı.

Filmlerden bir çoğunuzun aşina olacağı 18. yüzyıl Avrupası’nda da durum farklı değildi. O gördüğünüz peruklu, lüle lüle saçlara sahip abilerin giydikleri fırfırlı gömlekler; toplumda sadece “asillerin” giydiği bir gömlek türüydü. Hatta bir dönem İngilizler, belli bir statüde olmayan insanların bu gömlekleri giymesini bile yasaklamışlar.

20. yüzyıla gelindiğinde bu ayrım hala devam ediyordu. İşçiler mavi yakalı gömlek giyerken; yönetici grubu ve patronlar beyaz yakalı gömlekler giymekteydi. Bu ayrım iş dünyasın özelinde günümüze kadar gelmiştir. Fabrikada çalışan arkadaşlar varsa aranızda zaten bunu biliyordur.

Tüm bu örneklerin üzerine günümüzde gömlek giydiğiniz zaman insanların size bakışının değişmesini artık tuhaf karşılamazsınız herhalde :))

Neden Alfa Bir Ürün?

Öncelikle çok şık bir item. Bunu kabul etmek lazım. Asla bir t-shirt kadar rahat değil. Ama bir t-shirtte hiçbir zaman bir gömlek kadar şık değil. Bu yüzden zaten önemli bir davet olduğu zaman biz erkekler t-shirtlerimizi çıkartıp gömlek giyiyoruz. Gömleğin gerçekten asil bu duruşu var.

Güzel tarafı ise günümüzde herkesin ulaşabileceği bir item. Her erkek beyaz gömleği çekip şıklığı yakalayabilir. Ulaşılabilir olduğu için geçmişteki kadar statü belirteci olma durumu yok. Fakat hala genlerinde bunu taşıdığı için size karşı olan tavırlar bir anda değişiyor.

Tüm bunlar klasik gömleği alfa bir item yapmaya yeter.

Peki giymeyi biliyor musunuz?

Nasıl Giyilmez?

 • Eğer ütüsüz giyecekseniz hiç giymeyin daha iyi. Ütü yapmayı bilmiyorsanız öğrenin.
 • Bol giyerseniz aşırı kötü durur. Silah zoruyla bile giymeyin.
 • Gömlek zaten çok rahat bir item değil. Bir de dapdar bir gömlek giyerseniz; hareket etmeniz imkansız. Düğmeler patlayacak gibi olur. Hoş durmaz.
 • Uzunluk konusu mühim. Birçok kişi burada patlıyor. Azıcık terziye gitme kültürünüz olsun amınakoyim. Alıyorsunuz gömleği etekleri upuzun sünnet çocuğu gibi geziyorsunuz piyasada.
 • Takım elbise ile de giyseniz son düğme iliklenmez. Kendinizi boğmayın.
 • Klasik gömlekler ile spor ayakkabı giyilmez. Günlükte giyseniz, altına kotta giyseniz; yine de giyilmez. Ama klasik dedim diye gidip babet ayakkabılardan giymeyeceksiniz tabii ki. Şu modacı öyle demiyor, şu yabancı instagrammer giyiyor ama diyenler zerre sikimde değilsiniz. Çirkin gözüken bir şeyi sırf moda diye burada güzelleyemem. Çok giymek isteyen giysin. Nargile de söylesin hatta kavunlu.
 • Şimdi geldik en kötüsüne. Klasik gömleklerin içine o sikik atleti giymeyin. Bir de beyaz gömleğin içine giyenler var kusucam aq. Siz anladınız o atletin hangi atlet olduğunu. Gerçekten çok kötü duruyor. İlla fanila olarak bir şey giyecekseniz; kolsuz t-shirt tarzı bir atlet yada direk kısa kollu atletlerden alın. Onlardan giyin.  (Bu atlet konusuna çok tilt oluyorum. Bununla ilgili bir yazı yazacağım mutlaka. Unutursam hatırlatın.)

Nasıl Giyilir?

 • Klasik gömlekler jilet gibi ütülenmiş bir şekilde giyilir.
 • Bedeni üzerinize tam oturmalıdır. Oturmazsa terziye götürün.
 • Gömleği satın alırken nasıl giymek istediğinizi bilmeniz gerek. Eğer daha günlük bir şekilde kullanacak, pantolonun içine sokmayacaksanız; gidip takım elbise için yapılan uzun gömleklerden almayın. Pantolon dışına çıkartılacak gömlek kısa olur. Boyu kemerinizin 2-3 cm altında, dik durduğunuz zaman fermuarınızın ortalarına gelmesi gerek. Bu şekilde giyin. Geniş biriyseniz hem beden hem boy olarak tam olanını bulamayacaksınız. Bu yüzden bedeni tam olan bir gömleği satın alıp; boyunu terziye gidip ayarlatmalısınız. Bu çok önemli bir madde !
 • Günlük bir gömlekte üstteki 2 düğmeyi kesin açın. Rahat bir görüntü oluşturur. Daha fazla düğme açmak herkese gitmez. Deneyin en güzel nasıl oluyorsa ona göre açın.
 • Kol kısmını katlamak iyi bir görüntü oluşturur. Ama paçavra gibi katlamayın. Azıcık özenin.

 • Klasik gömlekler her türlü pantolon türü ile güzel dururlar. Burada tek bir ayrıntı var. Eğer gömlek pantolon içine sokulacaksa mutlaka kemer takın. Kemerinizin rengiyle ayakkabınızın rengi birbirine uyumlu olursa daha şık bir görüntü yakalarsınız. Bunu da unutmayın.
 • Klasik gömlekler ile klasik ayakkabıları tercih edin. Yazlık çok şık modeller var. Kışın chelsea bot zaten çok iyi bir tercih.
 • Birçok farklı renkte klasik gömlek var. Bence beyaz kesin olsun. Diğer renklerden gömlekleri de deneyip; yakışanı alabilirsiniz.
 • Gömlekle en iyi uyum sağlayan aksesuar kesinlikle kol saati. Takım elbise ile giyimde kol düğmesi diyen de var ama bence o kol saatinin yanında kol düğmesi sadece küçük bir ayrıntı.
 • Ciddi bir davete giderken en iyi takım elbise ile yakışıyor. Bu bir gerçek. Günlük olarak kullanırken de kot pantolon ve chinolarla beraber gayet başarılı. Beyaz gömlek altına kot pantolon zaten klasik club kombinidir :))

Erkek giyim rehberinin belki de en çok beklenen yazısının sonuna geldik dostlar.

Sizce sıradaki yazı ne olsun ?

Seri daha devam edecek. Takipte kalın.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.