A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlar.

Seriye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Karışık gittiğim için bugünde kot ceketlerden bahsetmek istedim.

Hazırsanız haydi başlayalım.

Giriş

Kot ceketler günümüzde ucuz, dayanıklı ve kırışmaz yapısı ile insanların adeta gözdesi. Özellikle kovboy filmleri, rock grupları ve motorcularla da bir nevi özdeşleştiği için çok erkeksi bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Son 5 yıldır kullanımı 90’lardaki gibi tekrardan yaygınlaşmış durumda.

Modası hiçbir zaman geçmeyecek bir ürün diyebiliriz. Bir kaç sene hiç üretilmese de 10-15 sene sonra tekrardan moda olacağını ve şuan olduğu gibi yine herkesin üzerinde göreceğimizi düşünüyorum.

Peki bu ölümsüz ürünün doğuşu nasıl oldu?

Haydi beraber bakalım.

Doğuşu

Kot pantolonun üretilmesinin ardından tabii ki bu dayanıklı kumaştan, üst giyim içinde bir şeyler üretmeyi düşünmek Levi Stauss için zor olmadı.

Kot pantolon üretiminden tam 10 yıl sonra üretilmeye başlandı. Başlarda aynı kot pantolon gibi sadece ağır işlerde çalışan erkekler giyse de daha sonrasında kotun yükselişiyle kot ceketlerde yükselmeye başladı.

Aynı kot pantolon da olduğu gibi bir işçi kıyafetiyken; özgürlüğün, anarşinin ve özgürlüğün bir sembolü haline geldi.

Günümüzde ise sadece erkekler değil kadınlarında giydiği çok şık bir ürün olarak hayatımızda olmaya devam ediyor.

Neden Alfa Bir Ürün?

Geçmişte zor işlerde çalışan erkeklerin giydiği bir ürün olduğu için günümüzde de hala o erkeksi genleri taşıyor.

Rock yıldızlarıyla ikonikleştiği için de her zaman serseri bir havası var. Burası kesin.

Herkeste Kıvanç Tatlıtuğ’un mavi reklamındaki hali gibi durmuyor belki ama doğru giyildiğinde herkeste asi ve havalı duruyor.

Tabi doğru giymeyi bilmezseniz eğer; güzelim ceketi piç edersiniz.

Bu yüzden biraz buraya odaklanalım.

Nasıl Giyilmez?

 • Boyu kısa giyilmez. Bu hataya düşmeyin. Kadınlarda hoş duruyor fakat erkekte iyi durmuyor. Kadınsı bir görüntü oluşuyor.
 • Hem fermuarlı hem düğmeli olanları mevcut. Genelde ilkbahar ve sonbaharın güzel havalarında giyildiği için önü iliklenmez. ( üşürseniz ilikleyin ama benim yüzünden hasta olmayın aq)
 • İçine giyeceğiniz neredeyse her şey ile güzel duruyor ama içine sadece bir gömlek giyerseniz güzel durmuyor. At sikinde kelebek gibi duruyor. Böyle giymeyin.
 • En çok yapılan giyim hatası ise altına kot ceketle aynı renkte bir kot pantolon giymek. Düşük kontrasta sahip bu kombin; üzerinizdeki parçaları basitleştiriyor ve tek parça bir elbise haline getiriyor. Bu hata çok yapılıyor. Siz yapmayın.

Nasıl Giyilir?

 • Boyu kemerinizle aynı hizada olmalı.
 • Beden olarak üzerinize tam oturan hali belki çok rahat olmayabilir. O yüzden bir çıtır daha büyük olması hareketinizi kolaylaştıracaktır.
 • Mavi ve siyah olmak üzere iki renkte kot ceketler var. Siyahta güzeldir ama mavinin yeri ayrı. Eğer gardırobunuz için bir tane alacaksanız; bu mavi olsun.
 • Kontrastı yüksek tutun. Altına giyeceğiniz pantolonla renk farkı yada ton farkı mutlaka olmalı. Bununla ilgili bir foto koyacağım zaten aşağıya.
 • Kot pantolon giyecekseniz ton farkı olsun. Deneyin daha güzel bir görüntü olacak.
 • En iyi görüntüyü keten(chino) pantolonla yakalarsınız. Bunu unutmayın. Lacivert, kahverengi, gri ve ten rengi chinolarla beraber tam oturacaktır. (renk seçimi size kalmış)
 • Kot cekette yakaları kaldırma serbest gençler. Deneyin daha iyiyse öyle yapın.
 • İçine sıcak havalarda en iyi t-shirt gider. Düz beyazı giyin bakın dalganıza. Soğuk havalarda en iyisi ise sweatshirttür. Kapşonlu falan olduğu için çok farklı ve güzel duruyor. Sırf bu yüzden kapşonlu üretilen kot ceketler var. Onları siktir edin. Siz sweatshirt giyin :))

Bir erkek giyim rehberi yazısının daha sonuna geldik.

Karantina iyi oldu yalnız. Normal vakitte o yoğunluğun arasında başlasaydım bu seriye; siktin sene bitmezdi :))

Sırada çok beklenen bir yazı var. Kaçırmayın.

Bir sonraki yazıda görüşürüz.