A password will be e-mailed to you.

Merhaba gençler.

Erkek giyim rehberi serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Gömlekler hakkında yazı isteyen çok arkadaş var. O da gelecek acele etmeyin :))

Kombin önerileri isteyen arkadaşlarda var. Öncelikle neyi,nasıl giymeniz gerektiğini anlatmanın daha sağlıklı olacağını düşündüğüm için baştan bu seriyi bitireceğim. İlerde kombinlerle ilgili de bir seri yaparız. Şuanda da ufak ufak kombin önerileri veriyorum zaten.

Bugün hazır yazda gelirken t-shirtler hakkında konuşmak istedim. Hazırsanız haydi başlayalım.

Giriş

T-shirtler günümüzde; rahatlığı, basitliği ve sadeliği sayesinde günlük giyimin adeta başrolü durumunda. O kadar ön planda ki, bir önceki yazıda kot pantolon için söylediğimin aynısı t-shirtler için de geçerli :))

Yazın dışarı çıktığınızda sokaktan geçen 10 kişiden rahat 9’unun üzerinde t-shirt vardır.

Peki günümüzde bu kadar yaygın olan t-shirtler; geçmişte de giyim konusunda şuan ki gibi başrolde miydi ?

Gelin beraber inceleyelim.

Doğuşu (en dipten zirveye)

Çok eskiden beri vardır zaten gibi gelse de t-shirtün 100-150 yıllık bir tarihi var. Kolları açık bir şekilde bakıldığında “T” harfine benzediğinden dolayı ona bu ismi vermişler.

T-shirtün ilk üretim nedeni ve giyim amacı iç giyimdi dostlar. Yani bildiğiniz fanila olarak kullanmak için üretildi. İnsanların bunu giymesinin nedeni; teri emmesiydi. Uzun bir süre bu amaçla kullanıldı. Ta ki 1900’lü yılların başlarına kadar.

1900’lü yılların başlarında Amerika Deniz Kuvvetleri; denizcilere üniforma altına giymeleri için bu t-shirtlerden verdi. Çoğu sıcak iklimde çalışan denizcilerde görev başında üniformalarını bir kenara attılar ve t-shirtle çalışmaya başladılar. Bu rahat kumaşı o kadar çok sevdiler ki karaya geldiklerinde de kullanmaya devam edip t-shirtün yaygınlaşmasına istemeden de olsa büyük katkıda bulundurlar.

Halk arasında; özellikle de yoğun ve zor işlerde çalışan erkekler arasında t-shirt epey yayıldı.

2. dünya savaşı da tüm dünyada insanlar arasında t-shirt kullanımı epey yaydı. Ama başrole gelmesi için daha etkili bir şeye ihtiyacı vardı. Tabii ki burada yine Amerikan sineması devreye girdi. Clark Gable ve Marlon Brando gibi aktörler filmlerde t-shirt giyerek; bu fanila olmak için üretilen kumaşı günlük hayatın başrolüne taşıdılar.

Normalde işçi sınıfı arasında günlük giyimi yaygın olan t-shirt artık orta ve üst sınıf arasında da günlük olarak giyilmeye başladı.

Neden Alfa Bir Ürün?

T-shirtün erkeksi ve karizmatik bir şıklığı var. Aşırı sade. Erkeksi hatlarınızı (omuzlar,kollar) en çok belli eden giysilerden biri.

Pembe götlü plaza çalışanları bunu özensiz ve ciddiyetten uzak bir kıyafet gibi görebilir. Sarı keten pantolon üzerine sikko bir gömlek giyip ellerine aldıkları starbucks bardağı ile yürürken onlarda epey yapay duruyorlar.

Tek başına sade giyildiğinde ciddi ortamlara çok gitmiyor bunu kabul ediyorum. Ama üzerine alacağınız bir deri ceketle de bundan daha karizmatik ve alfa duran bir şey yok.

Ciddi olmak zorunda değilseniz; her zaman giyebilirsiniz.

Nasıl Giyilmez?

 • Bolluk derecesi göreceli olarak yapacağınız aktiviye göre değişebilir fakat darlık derecesini abartmamanızda fayda var. Mükemmel bir vücuda sahip olsanız da çok dar giymek gerçekten kötü gözükecektir.
 • Belli bir uzunluğu geçtiği zaman kesinlikle kötü gözüküyor. Son birkaç yıldır instagramda bazı fitness modellerin haddinden uzun bir t-shirt ve altına dapdar bir pantolon giydiğini görür oldum. Vücutları ne kadar erkeksi ve iyi olsa da bu kombinle kadınsı gözüktüklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Siz bu hatayı yapmayın.
 • Baskılı t-shirt olayı ayrı bir yazı konusu olur ama ben yine de buradan uyarayım. Bu t-shirtleri giyin ama daha çok evde giyin. Bende çok seviyorum ama son yıllarda gitgide çocuksu gelmeye başladı. Baskısına bağlı olarak bu durum değişiyor tabii ki o yüzden bu maddeyi biraz ucu açık bırakıyorum.
 • Aşırı açık v yakalardan uzak durun. V yaka daha şık duruyor ama bazı türleri o kadar “V” yaka ki; ortaya gerçekten rahatsız edici görüntüler çıkıyor.
 • Vücut hatlarınız iyi değilse, beyaz giymeyin.

Nasıl Giyilir?

 • En iyi hali; omuzlarınıza tam oturan, kollarınızı sıkıca saran ve bel kısmı, üst vücudunuza göre hafiften daha bol ve rahat olan halidir.
 • Olması gereken uzunluk kalçanızın üstünde, kemerinizin bir tık altıdır.
 • Kol boyu uzadıkça belki daha rahat olabilir. Fakat kol boyu kısaldıkça kolunuz olduğundan daha büyük gözükür. Eğer aldığınz t-shirt kollarınızı örtüyorsa; onu kıvırıp daha hoş bir görüntüye kavuşabilirsiniz. (taktik)
 • Her renkte giyebilirsiniz lakin siyah ve beyaz renkler ölümsüzdür. Kırmızı renk ise ben buradayım der.
 • T-shirt üzerine gömlek olayı yıllardır gereksiz eleştiriliyor. Bu algının giymeyi bilmeyen insanlar yüzünden olduğunu düşünüyorum. Oduncu gömleğini; düz beyaz t-shirtün üzerine giydiğiniz sürece şık duracağından eminim. (öneri)
 • Kolye, zincir gibi aksesuarlarla beraberde kullanabilirsiniz. Bu polo yaka t-shirtlerden farklı ve güzel bir özellik.

Bu yazının da sonuna geldik dostlar. Sıradaki sizce ne olsun ?

Bu arada udemy kursumuz için daha önce indirim kuponu dağıtmıştım. Onu kaçıran bazı arkadaşlar yazdılar. Onlar için yeni bir kupon oluşturdum. “ALFAERKEK” kupon koduyla önümüzdeki 5 gün boyunca kursu en uygun fiyattan alma fırsatını kaçırmayın. Linki yukarı koydum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere dostlar.