2   +   10   =  
A password will be e-mailed to you.

Merhaba gençler. Epey düşünmem gerekti bu listeyi yaparken. Bu kadar düşünmemin ilk nedeni listeyi olabildiğince top 3 şeklinde yapmak istememdi. En en ennn sevdiklerimi görün istedim. Çok fazla dizi olduğu için karar vermek zordu. Bu yüzden top 4 oldu liste.

İşimi bu kadar zorlaştıran 2. neden ise henüz bitmemiş dizileri listeye eklemekten vazgeçmemdi. Game of Thrones’un final sezonunu gördükten sonra; henüz bitmemiş bir diziyi almanın mantıksız olduğunu düşündüm gdmgfgfdg

Şaka maka ne iğrenç bir final sezonu izlettiler bize ya. Kitaplarını da okumakta olan biri olarak, kitap kalitesinde bir şey beklemiyorum tabiiki. Ama adamın mis gibi eserini iyi kötü buraya kadar getirmişken, son sezonda piç etmeseydiniz keşke. Neyse umarım artık dizi bittikten sonra çıkacak olan spin-off ları güzel yaparlar.

Henüz bitmemiş dizileri eklemediğim için listede Peaky Blinders, Westworld gibi diziler yok.  Normalde onları da eklerdim bu listeye ama dediğim gibi daha ne olacağı belli değil :))

Bitmemiş diziler için daha sonra ayrı bir liste yaparız.

Şimdi top 4 ü açıklayalım.

Rome

İsminden de anlayabileceğiniz üzere, antik Roma da geçen bir dizi. Entrika, taht oyunlar, kan, savaş, seks. Ne ararsanız var. Oyunculuklar harika. Diyaloglar süper. Atmosfere zaten diyecek bir şey yok.

İlk defa bu kadar fazla övdüm herhalde bir diziyi :)) Ama hak ediyor. İzleyin eminim siz de çok seveceksiniz.

Bu diziyi Spartacus’le kıyaslayan bazı kişiler var. İki diziyi de çok seven bir olarak şunu söylemeliyim ki, Rome Spartacus’ün içinden geçer.

Rome kült bir eserdir. Spartacus ise izleyenlere keyifli vakit geçirtecek güzel bir yapımdır.

Rome, Al Pacino ve Robert De Niro’lu, “Heat” filmidir. Spartacus ise “Hızlı ve Öfkeli” serisidir.

Farkı anlatmaya gerek yok.

En sevdiğim karakter : Marcus Antonius

Sons of Anarchy

Daha önce önerdim sanırım. Harikadır. İçinizde azıcıkta olsa bir motorsiklet tutkusu varsa, bu dizi alır onu 100 le çarpar. Müziklerini diziyi bitirdikten sonra bile açıp dinlersiniz. En iyi müzik seçimleri kesinlikle bu diziye aittir.

Şimdilerde bir spin-off u çıktı. Fakat beni sarmadı.

Hiç düşünmeden izleyin.

En sevdiğim karakter : Opie Winston

Oz

Hapisane temalı harika bir dizi. Başrolü yok. Ne zaman ne olacağı hiç belli değil. Uyandırayım :))

Psikolojik ve sosyolojik çıkarımlar da içeriyor. Karakter gelişimleri çok iyi yansıtılıyor. İçeriye bir süt çocuğu olarak giren birinin nasıl yavaş yavaş psikopata bağladığını çok net görüyorsunuz.

Özellikle hapisane temalı filmleri sevenler kaçırmasın.

Bunu da Prison Break dizisiyle kıyaslayanlar var. Az önce Rome ve Spartacus için ne dediysem aynısı bunun içinde geçerli. Oz içinden geçer beyler :))

En sevdiğim karakter : Ryan O’reilly

Band of Brothers

2. dünya savaşına özel bir ekibin hikayesini konu alan 10 bölümlük bir mini-dizi. Bir başyapıt.

Her bölümü film kalitesinde.

Bizde 1000 tane Band of Brothers çekebilecek kadar hikaye olmasına rağmen bu konuda malesef bir bok yapılmıyor. Üzüntü verici.

En sevdiğim karakter : Dick Winters

 

Tavsiyelerim bu kadar dostlar. Sizinde tavsiyeleriniz varsa aşağı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir ara genel kültürünüzü artıracak ve keyifle izleyeceğiniz belgesel önerisi de yaparız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.