A password will be e-mailed to you.

Beni ilk zamanlarımında beri tanıyan arkadaşlar bilirler. Yabancı dizilere ve filmlere büyük ilgim vardır. Bu konuda da ciddi bir kültürüm var. Günümüzde güzel bir dizi bulmakta zorlanan bu bünyeme ilaç niyetine nadiren güzel işler çıkıyor ne yazık ki.

Geçenlerde netflix yapımı punisher biraz sevindirdi. Fakat onu da 1 haftada temizledim 🙂 Şimdi 1 sene bekle bi daha ki sezonu ohoo 🙂

Günümüzde böyle çok sayıda çıkan dizi arasından iyi olanları ayıklıyoruz. Fakat eskiden daha az olduğu halde gerçekten efsane olan diziler çıkıyordu. Bugün onlardan birini anlatıcam size.

Dizimizin adı Oz.

Oz, Oswald Hapishanesi’ne halk arasında takılan söz. Resimdende anlayabileceğiniz gibi bir hapisane dizisi. Hbo yapımı olduğunuda söylemeden geçmiyim. Genelde hbo dizileri belli bi kalite standartının üstünde olur.

Tabiiki burdaki yaş grubunun hapisane dizisi deyince muhtemelen aklına Prison Break dizisi gelicektir 🙂 O da güzeldir amma velakin benim gözümde Oz’la kıyaslayınca akasya durağından farkı yoktur 🙂

Oz, gerçekçidir. Başrol kavramı yoktur ayrıca. En sevdiğiniz adam bölüm sonunda ölürse çok şaşırmayın derim şimdiden 🙂

Oz içinde her hapisane de olduğu gibi bir çok ayrı grup vardır. Zenciler, aryanlar, meksikalılar, irlandalılar, ibneler, müslümanlar vs. Hepsi birbiriyle sürekli bir güç yarışı halindedir. E haliyle sürekli zekice oyunlar ve kanlı kavgalar görebilirsiniz.

 

Bir çok farklı grup ve insana ev sahipliği yaptığı için hapisane filmleri ve dizileri benim gibi gözlem yapmayı seven biri için bir cennet. Sizden de diziyi izlerken liderlerdeki alfa özellikleri, neden lider olduklarını bir düşünmenizi, diğer karakterler ve insan ilişkileri hakkında gözlem yapmanızı istiyorum.

Benim dizi de en sevdiğim karakter irlandalıların lideri Ryan O’reily. Diğer çetelere göre zayıf olan kas ve insan gücüne rağmen, yaptığı akıl oyunları ve binbir entrikayla diğerlerini alt etmesi benim baya hoşuma giderdi. Tam bir piç 🙂 İzleyince anlıycaksınız.

Son olarak dizide her bölüm bir konu işlenir arkadaşlar. O hapisanede kalan Augustus Hill isimli bir mahkum o bölüm işlene konuyu aralarda yaptığı felsefi konuşmalarla güzel bir şekilde anlatır.

Çok sevdiğim için biraz fazla konuştum galiba 🙂

Şimdiden iyi seyirler gençler. Kesinlikle öneriyorum. Asla pişman olmazsınız. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere.