A password will be e-mailed to you.

Merhaba dostlar. Arada bu şekilde kadınlar dışında konularda yazmayı seviyorum. Hep bir konunun üstünde durmak beni sıkıyor çünkü dostlarım. Size sadece kadın-erkek ilişkilerinde değil diğer konularda da değer katmam gerekiyor. Bugün de bunu yapıcaz.

Konumuz müzik kültürü. Müzik hayatın tartışılmaz bir parçasıdır gençler. Dışarıda sosyalleşirken, hangi ortama girerseniz girin, hiç farketmez hepsinde bir müzik vardır. Kafeye gidersiniz müzik çalar. İçmeye club, pub, meyhane tarzı ortamlara gidersiniz bir müzik mutlaka vardır. Kızlı erkekli sahilde içerken arkada sakin sakin çalması amacıyla müzik yine vardır. Onu siktiret girdiğiniz mağazalarda bile bir müzik vardır.

Hal böyle olunca müzik güzelde bir sohbet konusu, sosyalleşme aracıdır. Eğer müzik kültürünüz iyiyse, tabiiki sadece bu yönden kültürlü olmanız yetmez fakat ne konuşucam derdiniz olmaz işte dostlarım.

Her şeyi salla en güzel yanıda size mutluluk, huzur ve enerji vermesidir.

Bu yüzden müzik kültürünüzün olması hoştur gençler.

Peki nasıl olucak ?

Sizlere bu konudaki birincil tavsiyem, tek bir türe saplanmamaktır. Bu en sık görülen vaka. İnsanlar müzik kültürlerine göre bile bölünebiliyor amınakoyim. Coolio – Gangsta’s paradise şarkısını duyan rockçı hatun bu ne yaağğ abiğğğ şarkı mı bu diyebiliyo. Baştan aşağı simsiyah giyinmiş. Ojelerde siyah. Bomonti filtresizi çok sever. Onsuz yapamaz. Hobileri arasında bar tuvaletinde sakso çekmekte var. Neyse aq iyice konudan saptık.

Kısacası belli bir türe saplanmayın gençler. Şahsen ben en çok rap dinlerim fakat gün içinde dinlediğim müzikleri yüzdeye vursak yüzde 50 rap, yüzde 50 diğerleri diyebilirim. Sabahları rap i kafam kaldırmıyo diye genelde spotify dan Cem Karaca’nın sanatçı radyosunu açarım. Böyle bir ritüelim var bu ara. Geceleri iyice geç saatlerde de daha çok yavaş şarkıları severim. Tür önemli değildir. Her tür müzik güzeldir.

İkinci önerime gelirsek güzel takip ettiğiniz bazı müzik listeleri olsun. Bunu spotify kullanan arkadaşlar çok rahat bir şekilde yapabilirler.

Üçüncü önerim spotify ı kesin alın. Rahat edersiniz kardeşim. Bu konularda cimri olmayın bu kadar. Öğrenciye aylık 7 lira mı neydi galiba. 30 gün için düşündüğünüz zaman 7 lira para değil gençler. Kafede 2 çay az içersiniz. Alırsınız. Steam den oyun almazsınız. Direk bir senelik üyelik bile yaparsınız. O yüzden buna verdiğiniz paraya acımayın. Bu konularla alakalı ekşi sözlükte yazılmış çok güzel bir entry i okutmuştu bir arkadaşım. Onu atıcam buraya.

Son olarakta çeşitli türlerden ve ülkelerden müzik dinlemeniz amacıyla youtube ta şahsen takip ettiğim bir sayfayıda önermek istiyorum. Sayfanın adı “Dünyadan Sesler”. Çok başarılı bir sayfa gençler. Daha önce duymadığım müzikleri paylaşmaları çok hoş.

Kesin bakın ve takip edin dostlarım.

Son önerim ise şu : Klasikleri mutlaka dinleyin ve öğrenin.

Her türün belli klasikleri vardır dostlarım. Bunları bilmezseniz müzik söz konusu olduğunda bir ortamda, biraz fransız kalabilirsiniz.

Mesela arabesk deyince, babaları bilmiyosanız gidin dinleyin. Pop deyince Demet Akalın gibi değilde bu türün klasiklerinden Tanju Okan’ı dinlemediyseniz dinleyin. Bunlar basit örneklerdi. Siz ne demek istediğimi anladınız. Yabancı ve türkçe farketmez. İkisinde de klasikleşmiş bütün şarkıları dinlemeye çalışın dostlarım. Bunları yazarken aganızda klasikleşmiş bir parça olan Led Zeppelin – Stairway to Heaven dinliyor. ( Dinlemeyenler dinlesin )

Bu konudaki önerilerim bu kadardı dostlarım. Bunları uygularsanız, hayattan daha çok keyif alabilirsiniz. Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar.

Bir daha ki yazıda görüşmek üzere.